psychodnia@psychodnia.pl 22 833 26 24 Pon. - Pt. 9:00-21:00 | Sob. 10:00-15:00

PRZYGOTUJ  SWOJEGO PUPILA NA SYLWESTRA

Sylwester i okres okołoświąteczny, ze względu na huczne zabawy i fajerwerki, może być dla psa stresujący. Niestety zdarza się, że pierwsze  strzały  słychać już na wiele dni przed Sylwestrem.

Oto kilka ważnych wskazówek, jak przygotować Twojego pupila na Sylwestra:

  1. Preparaty uspokajające.  Ważne, żebyś skonsultował się z Twoim lekarzem weterynarii w sprawie preparatów uspokajających dla psa. Mogą to być specjalne krople lub tabletki, które pomagają złagodzić stres. Pamiętaj, aby do lecznicy zgłosić się nawet z tygodniowym wyprzedzeniem, ponieważ większość leków lub suplementów stosowanych w redukcji stresu powinna być wdrażana z dłuższym wyprzedzeniem.
  2. Właściwa identyfikacja. Wychodząc na dwór upewnij się wcześniej, że pies ma aktualną identyfikację (np. obrożę z identyfikatorem, mikroczip zarejestrowany w specjalnej bazie danych). W przypadku nieoczekiwanej ucieczki, właściwa identyfikacja ułatwi odnalezienie zwierzęcia.
  3. Zapewnij towarzystwo. Jeśli to możliwe, zostań z psem w noc sylwestrową. Twoje towarzystwo może być dla niego kojące. Unikaj pozostawiania psa samego w trakcie hucznej zabawy.
  4. Bezpieczne miejsce. Zapewnij psu bezpieczne i spokojne miejsce, do którego może się schronić w czasie huku fajerwerków. To może być jego legowisko, klatka czy ulubione miejsce w domu. Pomocne jest też zostawienie psu jakiejś części garderoby  właściciela.
  5. Zaciemnij pomieszczenie. Zasłoń zasłony, zasuń rolety w  pomieszczeniu, w którym przebywa pies, aby zminimalizować widoczność błysku fajerwerków. Ciemniejsze pomieszczenie może pomóc w zmniejszeniu stresu. Niektóre psy chowają się w pomieszczaniu bez okien (np. łazienka), dlatego zadbaj aby na czas wystrzałów, zwierzę miało tam tymczasowe posłanie.
  6. Zabawki i gry. Zaproponuj psu jego ulubione zabawki lub zajęcia, aby skupić jego uwagę na czymś innym niż odgłosy petard.
  7. Relaksująca muzyka. Włącz spokojną i relaksującą muzykę, która może pomóc stłumić odgłosy fajerwerków. Można też włączyć głośniej telewizor – pod warunkiem, że nie jestnastawiony na program transmitujący zabawę sylwestrową.  Istnieją nawet specjalne playlisty stworzone z myślą o zwierzętach.
  8. Trening desensytyzacyjny. Pracuj w porozumieniu z behawiorystą lub Twoim lekarzem weterynarii nad treningiem desensytyzacyjnym, czyli stopniowym przyzwyczajaniem psa do bodźców związanych z fajerwerkami. Nagradzaj psa za spokojne zachowanie w obliczu dźwięków.
  9. Nie karz psa. Unikaj karania psa za wykazywanie strachu. W takich sytuacjach ważne jest, aby być wspierającym i pocieszającym dla zwierzęcia.

Pamiętaj, że każdy pies reaguje inaczej, więc zrozumienie potrzeb swojego zwierzaka i dostosowanie się do nich jest kluczowe. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zachowania swojego psa w czasie Sylwestra, koniecznie skonsultuj się z Twoją lecznicą weterynaryjną odpowiednio wcześnie, najlepiej jeszcze przed świętami!