psychodnia@psychodnia.pl 22 833 26 24 Pon. - Pt. 9:00-21:00 | Sob. 10:00-15:00

Czym się różni kastracja od sterylizacji?

Jakie są różnice w pojęciach?

Oba dotyczą pozbawienia płodności, a co za tym idzie także zmniejszenia częstotliwości wystąpienia chorób związanych z układem rozrodczym jak np. ropomacicze, ciąża urojona, nowotwór gruczołu mlekowego u suk oraz nowotwór jąder czy odbytu oraz przerost prostaty u samca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści oraz konsekwencji wynikających z kastracji oraz sterylizacji zwierząt, koniecznie przeczytaj artykuł na naszej stronie – „Czy warto wykastrować psa/kota, wysterylizować sukę/kotkę?”

Czym jest STERYLIZACJA?

Sterylizacja to bardzo szerokie pojęcie, określające różne metody pozbawienia płodności.

Metody sterylizacjii:

  • nieodwracalne:
    ovariohisterektomia – usunięcie jajników, jajowodów oraz macicy u samic (hestera gr. macica, ovaria łac jajniki)
    kastracja – usunięcie gonad tzn. jajników u samic lub jąder u samców
  • odwracalne:
    wazektomia – podwiązanie nasieniowodów u samców (bez usuwania jąder – pozbawienie płodności. bez pozbawienia wpływu hormonów płciowych na organizm)
    salpingektomia – podwiązanie jajowodów u samic bez usuwania jajników – pozbawienie płodności. bez pozbawienia wpływu hormonów płciowych na organizm)

Określenie sterylizacja suki/kotki jest więc mocno nieprecyzyjne, jednak przyjęło się potocznie tak o tym zabiegu mówić. Powinno się jednak precyzyjnie sformułować – ovariohisterectomia w przypadku usunięcia jajników, jajowodów i macicy oraz ovariektomia w przypadku usunięcia samych jajników.

Na czym polega KASTRACJA?

Kastracja polega na chirurgicznym usunięciu gonad, tj. jąder w przypadku samców lub jajników u samic. Jest to jedna z metod sterylizacji. Zabieg ten skutkuje bezpłodnością oraz ogranicza wpływ hormonów płciowych na metabolizm.

Dlaczego kastrujemy psa/kota, a sterylizujemy sukę/kotkę?

Z prostej przyczyny – u samca (tzn. psa i kota) usunięcie jąder jest wystarczającą metodą chirurgiczną pozbawienia płodności. Usuwając jądra jesteśmy w stanie zapobiec także konsekwencjom jakie niesie za sobą wpływ hormonów na m.in przerost prostaty lub powstawanie guzów odbytu.
Samicę (tzn. sukę i kotkę) sterylizujemy (a dokładniej zazwyczaj poddajemy ovariohisterectomii) w celu pozbawienia możliwości rozmnażania się. Jednak usunięcie samych gonad – jajników i pozostawienie macicy wiązałoby się wciąż z możliwością wystąpienia ropomacicza czy nowotworu macicy.
Z uwagi na to, aby jak najlepiej uchronić sukę i kotkę przed chorobami związanymi z układem rozrodczym przeprowadzamy u samic sterylizację, a dokładniej jedną z metod sterylizacji – ovariohisterectomię – usunięcie jajników, jajowodów oraz macicy.

Jak przygotować zwierzę do zabiegu?

ODPOWIEDNI MOMENT: Zwierzę powinno osiągnąć odpowiedni wiek. Hormony płciowe – estrogeny zarówno u samców jak i samic regulują zamykanie chrząstek nasadowych kości. Ważne jest, aby nie pozbawić zwierzęcia możliwości osiągnięcia pełnego wzrostu.
Jeśli samica jest w trakcie rujki/cieczki, należy odczekać 2 miesiące od jej zakończenia.

BADANIA LABORATORYJNE KRWI: Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych krwi (przynajmniej profil podstawowy – morfologia z podstawową biochemią). Ma to na celu sprawdzenie funkcjonowania organów wewnętrznych, których prawidłowe działanie jest niezbędne do odpowiedniego przebiegu znieczulenia ogólnego. Badania należy wykonać nie wcześniej niż na miesiąc przed zabiegiem oraz uzyskać interpretację wyników lekarza weterynarii. Wyniki badań zazwyczaj można otrzymać w ciągu 1 dnia roboczego. Na badanie zwierzę musi przyjść na czczo 8-12h, powinno mieć stały dostęp do wody.

ECHO SERCA Z KWALIFIKACJĄ KARDIOLOGICZNĄ: Jest niezbędne u zwierząt dorosłych i starszych (po 3 roku życia) oraz u pacjentów ze wskazaniami, np. u których internista wysłuchał szmer sercowy w badaniu klinicznym podczas wizyty. U młodych zwierząt (do 3 roku życia) często nie jest badaniem obligatoryjnym (wyjątkiem są rasy predysponowane do chorób serca, jak Cavalier Kings Charles Spaniel, Doberman, Maine Coon itp.), jednak zawsze zwiększa bezpieczeństwo znieczulenia i jest zalecane przez anestezjologów.

GŁODÓWKA W DNIU ZABIEGU: Zwierzę powinno być 8-12h na czczo przed zabiegiem, może pić wodę.

W celu uzyskania szczegółowych informacji odnośnie procedury oraz kosztów zabiegu kastracji/sterylizacji prosimy o kontakt z recepcją Psychodni.

Sterylizacja laparoskopowa

W Psychodni w Warszawie możliwe jest przeprowadzenie sterylizacji suki metodą laparoskopową. Jest to nowoczesny i innowacyjny zabieg chirurgiczny, który pozwoli Twojej suczce/kotce na szybką rekonwalescencję po zabiegu. Zaletą sterylizacji laparoskopowej jest między innymi mniejszy ból pooperacyjny. Zabieg metodą laparoskopową jest droższy od wykonywanego metodą klasyczną z uwagi na specjalistyczny sprzęt oraz liczne szkolenia i doświadczenie niezbędne do przeprowadzenia procedury oraz dłuższy czas zabiegu.
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat zabiegu sterylizacji laparoskopowej prosimy o kontakt z recepcją Psychodni.

Podsumowanie

  • Kastracja (wykonywana u samców) oraz ovariohisterektomia (usunięcie jajników, jajowodów i macicy, wykonywana u samic) to metody sterylizacji.
  • Przed zabiegiem, zwierzę musi mieć wykonane badanie krwi oraz w zależności od zaleceń ECHO serca z kwalifikacją kardiologiczną.
  • W dniu zabiegu pacjent musi być 8-12 h na czczo.
  • W Psychodni wykonujemy sterylizację suczki metodą laparoskopową.