Laparoskopia psów
Interesuje Cię bezpieczna, małoinwazyjna metoda operacyjna, dzięki której Twój pies będzie odczuwać mniejszy ból po zabiegu ?
Metodą laparoskopową można wykonać:
- Zabieg kastracji (sterylizacji) suk
- Zabieg kastracji psów wnętrów
- Zabieg gastropeksji
- Diagnostykę
Metoda laparoskopowa pozwala na:
- Zmniejszenie ryzyka powikłań
- Redukcję bólu pooperacyjnego
- Szybszą rekonwalescencję
Wskazania
Kastracja suk – laparoskopwa kastracja suk (potocznie określana jako sterylizacja) polega na usunięciu, w zależności od wskazań, samych jajników lub jajników i macicy.
Kastracja psów wnętrów – laparoskopowa kastracja samców dotyczy wnętrów czyli samców, u których w trakcie wzrostu i rozwoju nie doszło do zstąpienia jądra lub jąder z jamy brzusznej do moszny. Operacja polega na usunięciu jądra z jamy brzusznej. Nie usunięcie jądra może skutkować rozwojem choroby nowotworowej.
Gastropeksja – przyszycie żołądka do ściany brzucha, aby zapobiec skrętom żołądka u psów dużych ras, które są do tego predysponowane. Zabieg możliwy jest do wykonania także w połączeniu z kastracją laparoskopową. Gastropeksja wykonywana jest powszechnie w USA jako zabieg profilaktyczny, w Polsce szybko zyskuje wielu zwolenników.
Diagnostyka – w sytuacjach wątpliwych zabieg laparoskopowy może ułatwić postawienie diagnozy w sposób najmniej inwazyjny.
Laparoskopia daje możliwość pobrania biopsji ze wszystkich narządów wewnętrznych pod pełną kontrolą.
Jak wygląda zabieg?
Laparoskopia to małoinwazyjna metoda operacyjna. Pacjenci operowani tą metodą odczuwają znacznie mniej dolegliwości bólowych po operacji i szybciej wracają do pełnej sprawności w stosunku do psów operowanych metodą tradycyjną, czyli przez otwarcie jamy brzusznej.
Chirurg przeprowadzający operację laparoskopową w zależności od rodzaju zabiegu wykonuje 2-3 cięcia o długości 1 cm, następnie wprowadzane jest narzędzie zakończone kamerą. Obraz z kamery wyświetlany jest na monitorach co pozwala lekarzowi na bardzo dokładną ocenę operowanej okolicy oraz kontrolę wszystkich narządów jamy brzusznej.
Każdy pacjent przed zabiegiem jest badany, zlecane są podstawowe badania krwi. Nad prawidłowym przebiegiem znieczulenia i wybudzeniem pacjenta czuwa anestezjolog. U naszych pacjentów stosujemy narkozę wziewną i monitorujemy wszystkie najważniejsze funkcje życiowe tj. pracę serca, oddechy, temperaturę ciała, utlenowanie krwi, ciśnienie, korzystając z zapisu kardiomonitorów.
Co zyskuje Twój pies dzięki operacji laparoskopowej?
Mniejsze prawdopodobieństwo powikłań – w laparoskopii jako metodzie małoinwazyjnej ryzyko powikłań takich jak przepuklina pooperacyjna, zrosty czy krwotoki jest minimalne lub nie ma go wcale.
Mniejszy ból pooperacyjny – pies po operacji laparoskopowej budzi się spokojniej i odczuwa o wiele mniejszy ból pooperacyjny, według niektórych źródeł nawet o 65% w porównaniu z metodą tradycyjną.
Szybki powrót do zdrowia – mała rana pooperacyjna goi się dużo szybciej, dzięki czemu Twój pupil o wiele szybciej stanie na cztery łapy, a drastyczne ograniczenie ruchu nie będzie konieczne.
Psychodnia jest pionierem operacji laparoskopowych w Polsce, a nasz zespół należy do najbardziej kompetentnych i doświadczonych w tej dziedzinie. Zapewniamy kompleksową opiekę pooperacyjna i rehabilitację naszych pacjentów. Stawiamy na łapy!