psychodnia@psychodnia.pl 22 833 26 24 Pon. - Pt. 9:00-21:00 | Sob. 10:00-15:00

Poprawa sprawności seniora, czyli jak dbać o psa geriatrycznego?

Starzenie to proces, który dotyczy każdego z nas. Wchodząc w wiek geriatryczny psy często potrzebują naszego wsparcia. Sprawdź zatem, jak zadbać o psiego seniora, aby poprawić jego sprawność i komfort życia!

Kiedy Twój pies staje się seniorem?

Należy pamiętać, że u psów wiek liczy się inaczej niż u ludzi. Oznacza to, że psy starzeją się znacznie szybciej. Wpływ na proces starzenia mogą mieć różne czynniki, w tym m.in. rasa bądź wielkość. Co ciekawe, najdłużej żyją psy ras małych – uznawane są one za seniorów w wieku około 12 lat. Z kolei, rasy średnie około 10 roku życia, a duże w wieku 7-8 lat.


Częstsze wizyty u lekarza weterynarii

Każdy z nas zna powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli jednak myślisz poważnie o dłuższym utrzymaniu psa w dobrej kondycji, musisz zabierać go na kontrolne wizyty weterynaryjne dużo częściej niż kiedyś. Pamiętaj, że wraz z wiekiem psa osłabieniu ulegają jego narządy wewnętrzne, a zwłaszcza wątroba i trzustka. Zmniejsza się również sprawność układu immunologicznego, przez co łatwiej o infekcję oraz przeziębienie. Lekarz weterynarz oprócz niezbędnych badań kontrolnych może również doradzić stosowanie konkretnych preparatów, które wzmocnią organizm, a także stosowanie suplementów diety.


Dieta psa seniora

Warto wiedzieć, że nie tylko w życiu człowieka istotne znaczenie ma dieta. Należy zadbać o to, aby pies senior prawidłowo się odżywiał i dostawał potrzebne witaminy. Dopilnuj regularności – starsze psy są częściej wybredne, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że muszą otrzymywać konkretną ilość jedzenia. Ze względu na spadek apetytu bądź problemy z jedzeniem lepiej podawać psu mniejsze posiłki, ale robić to częściej. to świetne rozwiązanie które zaspokoi głód czworonoga, a jego żołądek nie będzie przytłoczony ilością pożywienia.

Co więcej? Należy również pamiętać, że starsze psy nie ruszają się tak dużo jak szczeniaki. Z tego względu ich zapotrzebowanie energetyczne będzie znacznie mniejsze. Starszy pies nie będzie umiał spalić nadmiaru kalorii, dlatego nie powinieneś przesadzać z ilością jedzenia, ponieważ w innym wypadku Twojemu pupilowi może grozić nadwaga. Warto mieć na uwadze również fakt, że gdy pies się starzeje to jego żywienie będzie różnić się od tego, jakie było wcześniej.
Ma na to wpływ m.in. pogorszenie zdolności trawienia, przyjmowanie niektórych składników odżywczych, a także problemy z zębami. W związku z powyższym, dieta psiego seniora powinna być bogata w białko, wapń, fosfor, czy witaminę D.


Aktywność dostosowana do potrzeb

Oczywistą rzeczą jest, że starszy pies nie może cały czas leżeć. Również jemu ruch jest niezbędny i to nie tylko dla zabawy, ale z uwagi na ryzyko zaniku mięśni, któremu można przeciwdziałać właśnie aktywnością fizyczną. Jej intensywność powinna być uzależniona od indywidualnych uwarunkowań psa oraz jego aktualnego stanu zdrowia. Najlepiej skonsultować się z lekarzem i zoofizjoterapeutą.
Jeżeli Twój pupil lubi wodę, warto ją wykorzystać – zajęcia na bieżni wodnej mogą skutecznie wzmocnić mięśnie, poprawić kondycję seniora jednocześnie odciążając stawy. Dodatkowym wsparciem może być zabieg laserem wysokoenergetycznym (HILT), który ma działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Spokojne spacery, nawet jeśli krótsze, są wskazane. Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie zmuszać psa do aktywności ponad jego siły.


Profilaktyka starszego psa

Jeżeli masz w domu psa seniora, zwracaj szczególną uwagę na jego zachowanie. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii. Profilaktyka chorób starszego psa to podstawa. Dbaj o to, aby Twój pupil otrzymywał potrzebne witaminy i substancje odżywcze. Poświęć mu czas i uwagę – starszy piesek potrzebuje równie dużo miłości, co szczeniak.
Choć starsze psy mogą zmagać się z różnymi dolegliwościami i mieć mniej energii, jednak wciąż mają wiele do zaoferowania swoim opiekunom. Psy seniorzy są nie tylko wierni, ale posłuszni i bardzo oddani. Dlatego zadbaj o ich dobrą starość, aby mogli towarzyszyć Ci jak najdłużej.


Zdrowie i miłość właściciela to wszystko, czego potrzeba zwierzęciu do pełni szczęścia. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Państwu zapewnić swoim pupilom prawidłowy rozwój oraz profesjonalną opiekę w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Zapraszamy do PSYCHODNIA!