psychodnia@psychodnia.pl 22 833 26 24 Pon. - Pt. 9:00-21:00 | Sob. 10:00-15:00

Bieżnia wodna

Bieżnia wodna dla psa jest coraz powszechniej stosowaną formą rehabilitacji. Jej zastosowanie jest naprawdę szerokie. Warto zatem sprawdzić jak działa takie urządzenie, jakie są jego zalety oraz przeciwwskazania.

Czy wiesz, że….

Hydroterapia na bieżni wodnej jest coraz powszechniejszym trendem. W Polsce po raz pierwszy zastosowano ją na początku XXI wieku, a obecnie jest ona dostępna praktycznie we wszystkich większych miastach. To świetne rozwiązanie dla czworonogów, którzy korzystają z niej, aby wrócić do formy po chorobach lub przebytych urazach. Nasza bieżnia wodna dla psa używana jest coraz częstym narzędziem do terapii uczestników sportów kynologicznych.

Bieżnia wodna dla psa – co to za urządzenie?

Największym sekretem działania naszej bieżni dla psa jest działająca na zwierzę siła wyporu wody. Co to oznacza? Zanurzony w wodzie pies porusza się, a jednocześnie nie obciąża stawów. Należy przy tym zaznaczyć, iż jednoczesne chodzenie po bieżni podwodnej wymaga o wiele więcej wysiłku niż zwykły spacer. Właśnie dlatego rehabilitacja zwierząt z wykorzystaniem tej metody w naszej lecznicy weterynaryjnej pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty we wzmacnianiu mięśni, nabieraniu masy mięśniowej i zmniejszaniu obrzęków. Bieżnia wodna dla psa używana niesie ze sobą wiele zalet m.in.:

• pomoc w utrzymaniu pionizacji po poważnych urazach i operacjach
• zminimalizowanie bólu podczas treningów
• zwiększenie zakresu ruchu stawów
• wzmocnienie układu kostnego i krwionośnego
• zwiększenie dopływu krwi do wszystkich tkanek

Bieżnia wodna dla psów Warszawa – kiedy warto z niej skorzystać?

Wielu opiekunów psów zastanawia się, czy każdy czworonóg może korzystać ze spaceru po bieżni wodnej. Należy jednak zaznaczyć, iż taki zabieg wymaga skierowania. Tego typu skierowanie możesz otrzymać od swojego lekarza weterynarii lub jednego z weterynaryjnych specjalistów np. ortopedy, neurologa lub zoofizjoterapeuty.

Co istotne? Bieżnia wodna nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla chorych zwierzaków bądź tych, które uległy wypadkowi. Jest to również powszechna metoda pracy z psami sportowymi, które podczas treningów poddawane są dużym obciążeniom fizycznym. Aby takie zwierzę mogło osiągać lepsze wyniki raz na jakiś czas warto odwiedzić weterynaryjnego fizjoterapeutę, który nie tylko oceni stan układu kostnego, ale zaleci masaże lub inną formę fizjoterapii. PSYCHODNIA to świetny wybór!

Dlaczego zabiegi w bieżni wodnej są lepsze od zwykłego spaceru?

Dzięki specyficznym właściwościom środowiska wodnego czworonogi mające problem z podniesieniem się i utrzymaniem pozycji stojącej np. wskutek niedowładu, porażenia, bólu w przebiegu chorób ortopedycznych wykonują to dużo łatwiej i mogą wzmacniać dodatkowo mięśnie.

Psy chętnie również obarczają chore i bolesne kończyny w środowisku wodnym, ponieważ woda stanowi odciążenie dla bolesnych struktur. Innymi słowy, dzięki bieżni wodnej mogą ćwiczyć w prawidłowy sposób poruszanie się. Ponadto, zabiegi w naszej bieżni wodnej stanowią również doskonałą formę odchudzania, treningu kondycyjnego dla psów sportowych czy kształtowania sylwetki u psów wystawowych.

Bieżnia wodna dla psa – jak wygląda trening?

Terapia wodą odbywa się w przeźroczystym zbiorniku z wodą, który przypomina nieco akwarium i wyposażony jest podwodną bieżnię. Chodzenie w ciepłej wodzie powoduje rozluźnienie mięśni oraz zwiększenie przepływu krwi do tkanek, zmniejszając tym samym odczucie bólowe. W naszej lecznicy weterynaryjnej każda sesja w wodzie jest dostosowywana do możliwości pacjentów. Operator bieżni dobiera zarówno poziom wody, jak i kąt nachylenia taśmy bieżni oraz temperaturę. Wszystkie te czynności wykonywane są z należytym wyczuciem tak, aby pies mógł z łatwością przystosować się do nowego środowiska.

Następnie pies zaczyna chodzić po bieżni – przez cały ten czas towarzyszy mu właściciel, który zachęca pupila do aktywności, podając mu smakołyki lub chwaląc słownie. Bieżnia wodna rewelacyjnie poprawia masę i wytrzymałości mięśni oraz zwiększa zakres ruchu, zapewniając jednocześnie zwinność oraz lepsze samopoczucie czworonoga.

Pierwsza sesja hydroterapeutyczna, trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut w zależności od stanu pacjenta. Następnie zabiegi są wydłużane i dopasowywane indywidualnie do każdego psiaka. Pamiętaj, jeśli chcesz zapisać swojego czworonoga na terapię, musisz być przygotowany na to, że pierwsza sesja będzie krótka. Zabiegi powinny odbywać się z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu w regularnych odstępach. Bieżnia wodna dla psa po pierwszych kilku zabiegach będzie dla niego wręcz rozrywką i dobrą zabawą.

Bieżnia wodna dla psa i kota – czas i częstotliwość zabiegów

Jak już wyżej wspomnieliśmy pierwsze zabiegi trwają bardzo krótko, bo raptem kilka minut. Jednak z biegiem czasu są one wydłużane. Wszystko zależy od stanu zdrowia naszego czworonoga. Częstotliwość zabiegów powinna wynosić 2-3 w ciągu tygodnia, jednak aby zauważyć poprawę stanu zdrowia psa trzeba wykonać minimum 10 zabiegów.

Bieżnia wodna dla psów Warszawa – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania:

 • dysplazja stawów biodrowych
 • dysplazja stawów łokciowych
 • pooperacyjnie, przy zabiegach chirurgicznych w obrębie stawów lub ścięgien
 • bolesne schorzenia stawów
 • zwyrodnienia stawów
 • zapalenie mięśni i ścięgien
 • choroby o podłożu neurologicznym tj. dyskopatia, spondyloza, zespól końskiego ogona
 • otyłość
 • podeszły wiek
 • zaburzenia chodu
 • mała ruchomość stawów
 • mała odporność i wytrzymałość mięśni na zmęczenie
 • nie obciążanie kończyny/ kończyn
 • bóle mięśniowe
 • spięcie mięśni
 • przykurcze ścięgien i mięśni
 • kacheksja

Przeciwwskazania do korzystania z bieżni wodnej dla psa:

Tak jak większość zabiegów także tych rehabilitacyjnych, również hydroterapia ma swoje przeciwwskazania. Zwierzęta – psy i koty – kwalifikowane do terapii w bieżni wodnej są zawsze przez lekarza weterynarii lub zoofizjoterapeutę. Przeciwskazań nie jest dużo, ale  spośród tych najważniejszych w przypadku bieżni wodnej dla psów można wymienić:

 • poważne choroby serca i  układu krążenia
 • otwarte rany i odleżyny
 • choroby przebiegające z gorączka i znacznym osłabieniem
 • zapalenia skóry

Rehabilitacja wodna dla psa – dlaczego warto nas wybrać?

 • kompetentny i doświadczony personel – nasz zespół  to wykwalifikowani zoofizjoterapeuci, nieustająco biorący udział w kursach i szkoleniach dzięki którym w coraz lepszy sposób mogą pomagać  w powrocie do sprawności swoim pacjentom. .. Połączenie wiedzy i doświadczenia pozwala nam spojrzeć na każdego pacjenta interdyscyplinarnie. Psychodnia powstała w 2011 roku jako pierwszy w Warszawie i trzeci w Polsce ośrodek rehabilitacji zwierząt
 • nowoczesny sprzęt – w Psychodni  wykorzystujemy nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny oraz innowacyjne technologie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić możliwie najskuteczniejsze postępowanie. Posiadamy dwie różne bieżnie wodne pozwalające optymalnie dobrać terapię do wielkości pacjenta
 • przyjazna atmosfera  – zawsze staramy się opiekować nie tylko czworonogami, ale również ich właścicielami, rozumiejąc i wspierając ich w czasie choroby zwierzaka
 • bieżnia dla każdego pupila – niezależnie od tego, czy Państwa pupil jest statecznym seniorem, zwierzęcym atletą czy ma problemy z nadwagą bądź jest po operacji lub zabiegu, w naszym gabinecie będzie zaopiekowany z największą troską i oddaniem. A wszystko w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę i techniki opieki rehabilitacyjnej

Bieżnia wodna – czy tylko dla psa? Bieżnia wodna dla kota

W Psychodni dysponujemy dwiema bieżniami wodnymi Physio-tech i FizjoPet o różnej konstrukcji, co pozwala na dobieranie ich w najlepszy możliwy sposób do mniejszych i większych pacjentów. Nasi najmniejsi pacjenci korzystający z zabiegów w bieżniach wodnych to małe koty i psy ważące zaledwie po 3 kg, a największe psy, jakie chodziły w bieżni ważyły nawet 70kg!

Bieżnia wodna to urządzenie, które zrewolucjonizowało zoofizjoterapię. Dzięki niej nawet w trudnych przypadkach zwierząt chorych i po urazach można oczekiwać powrotu do sprawności. Przynosi znaczącą poprawę w dysplazji. Ma ona na celu przede wszystkim pomóc wrócić zwierzakowi do sprawności po zabiegach. Jeśli Twój pupil zmaga się z nadwagą, ciężko mu się poruszać i z tego powodu pojawiają się problemy ze stawami oraz ogólną wydolnością organizmu, to bieżnia wodna dla psa Warszawa będzie strzałem w dziesiątkę! Zapraszamy.